Added to basket

Back to Previous

People and Papers Awards 2019

Read award-winning papers and discover members recognised for their commitment to the Institution.

Members of the Institution, family and friends attended an event at BMA House in London on 12 June 2019 for our annual celebration of professional and technical excellence and outstanding commitment to the Institution. 

The event was hosted by 2019 President Joe Kindregan, Institution Chief Executive Martin Powell, and Deputy Chief Executive Darren Bryne.

Thanks to all who attended the event, and congratulations to all our winners.

A full list of 2019's winners is below.

Full list of winners

Papers Awards 

Our judging panel recognises the best work published in The Structural Engineer each year, as well as the best lectures given at HQ or around our Regional Groups.

The Murray Buxton Award -  Alice Blair, Carolina Bartram and Edward Clark
For "Structural design of the new Exhibition Road Quarter at the Victoria & Albert Museum, London" 

The Guthrie Brown Award - Hay Wah Michael Sien
For "Office footfall vibrations: a discussion on response factor for design and mitigation measures"

The Derrington Construction Award (Diploma): Damian Eley and Nigel Annereau
For "The structural engineering of the Leadenhall Building, London" 

The Derrington Construction Award (Medal): Ghanshyam Kumar and David Sharples
For "Design of Farringdon Elizabeth Line station" 

The Clancy Prize: Deborah Lazarus and Hyuk-Il Jung
For "Damage assessment and monitoring for building on the Elizabeth Line" 

The Oscar Faber Award (Diploma): John Orr
For "Knitting bespoke reinforcement for new concrete structures" 

The Oscar Faber Award (Medal): Allan Mann
For "Structural Vibrations" 

Sir Arnold Waters Medal: Athanasios Bistolas
For "The River Irwell Bridge- Pushing the boundaries in civil engineering via collaboration"

 

People Awards

Our Nominations Committee presents awards to recognise outstanding commitment to the Institution

The Award for Excellence in Structural Engineering Education: Ted McKenna
For "Curriculum Evolution: change via a series of ‘controlled explosions’"

Kenneth Severn Award: Fiona Carr
For her response to the President's question "What additional skills do structural engineers need to develop to answer future humanitarian challenges?"

Pai Lin Li Travel Award: Arthur Coates
For his research proposal ‘Tall Timber: an exploration of mass timber technology’

The Young Structural Engineering Professional Award 2019: Kristina Scheibler-Frood
For her presentation of her work on No. 1 Palace Street

Runner up:
Matthew Thomas, for demonstrating his experience on Vatican Chapel, Pavilion of the Holy See

Commendation:
Marc Easton, for his excellent poster presentation of his work on "Chapultepec Uno"

 

Service Awards

Stephen David Alford - for his much valued and extensive support of the Northern Ireland Regional Group over a period of many years

David John Goatman - for his much valued and extensive support of the Lancashire and Cheshire Regional Group over a period of many years

David Gregory - for his much valued and extensive support of the East Midlands Regional Group over a period of many years

Gordon Eric Harris - for his much valued and extensive support of the Surrey Regional Group over a period of many years

Suzanna Ovenstone - for her much valued and extensive support of the Scottish Regional Group over a period of many years

Stephen Taylor - for his much valued and extensive support of the United Arab Emirates Regional Group over a period of many years

Lewis Kent Awards

Paul Fast - for his outstanding contributions to the profession including innovative designs, his commitment to the professional development of younger engineers and his passion for excellence in structural engineering worldwide’

Anne Fuller - for her dedicated service to the Institution over a period of many years particularly in relation to its examinations’

Shui Kwan Thomas Lai - for his dedicated service to the Institution through Committees, Panels and the North Thames Regional Group over a period of many years’

David Guy Vesey - for his dedicated service to the Institution over a period of many years particularly in relation to its examinations’

President’s Award 2018: Alastair Soane
For his total commitment to establishing and developing CROSS over many years, promoting international relationships and confidence in the robustness and global applicability of CROSS; and for his overall leadership as Director of Structural-Safety.

Keith Eaton Award: Peter Tak Sum Ho 
For his promotion of the Institution on an international platform including conference organisation and as an examiner in Singapore and the People’s Republic of China.

The Lifetime Achievement Award: Tony Gibbs 
For his dedicated service to the Institution for a period spanning over 45 years, including the Board, Council, Committees, Panels and the Caribbean Regional Group.